Selling House Plans Across North America Since 1950
Call 1-888-847-5267 (1-888-8-4PLANS)
Plan No. 195122
This narrow lot hillside rancher is designed to take full advantage of a rear view as the great room flows onto a large sundeck. The master bedroom features a walk-in closet and en suite bathroom, while the second bedroom has it’s own access to the main bathroom. With a full finished basement this home plan features five bedrooms, three bathrooms, and ample living space.
| Floor | Area | Ceiling |
|---|---|---|
| Main Floor Area | 1526 | 9' 0" |
| Basement Area | 1508 | - |
| Rooms | |
|---|---|
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| Garages | Two Car Garage |
| House | |
|---|---|
| Categories | Hillside Rancher House Plans |
| Finished Square Feet | 1526 |
| Width | 29' 0" |
| Depth | 84' 0" |
| ArchitecturalStyles | Traditional House Plans |
| External Wall Finishes | Stone Siding |
| External Wall Types | 2x6 |
| Roof Finishes | Asphalt Shingles |
| Max Ridge Height | 25' 0" |
| Roof Pitch | 6/12 |
| Foundation Types | Walkout Basement |