Selling House Plans Across North America Since 1950
Call 1-888-847-5267 (1-888-8-4PLANS)
Plan No. 928661
Each unit in this spacious two story duplex plan features three bedrooms, two and a half bathrooms, an open living area and a two car garage. Each unit has 1668 sq.ft. of living area (main floor: 738 sq.ft.; second floor: 930 sq.ft.) as well as a 520 sq.ft. garage and an optional 736 sq.ft. basement, giving plenty of room for family living.
| Floor | Area | Ceiling |
|---|---|---|
| Basement Area | 736 | 9' 0" |
| Main Floor Area | 738 | 9' 0" |
| Second Floor Area | 930 | 8' 0" |
| Garage Area | 447 | - |
| Rooms | |
|---|---|
| Half Bathrooms | 1 |
| Bathrooms | 2 |
| Bedrooms | 3 |
| Garages | Two Car Garage |
| House | |
|---|---|
| Categories | Duplex House Plans, Two Story Duplex Plans, Exclusive Duplex Plans, Featured Duplex Plans, Canadian Duplex Plans |
| Finished Square Feet | 3336 |
| Width | 52' 0" |
| Depth | 64' 0" |
| ArchitecturalStyles | |
| External Wall Finishes | Cultured Stone, Board and Batten Siding, Horizontal Siding |
| External Wall Types | 2x6 |
| Roof Finishes | Asphalt Shingles |
| Max Ridge Height | 32' 9" |
| Roof Pitch | 6/12 |
| Foundation Types | Basement |