Selling House Plans Across North America Since 1950
Call 1-888-847-5267 (1-888-8-4PLANS)
Plan No. 599002
This charming alpine style garage apartment plan features a 1 bedroom, 1 bathroom loft above with a convenient ground level foyer ( total 393 SF finished ). height from finished grade to the midpoint of the main roof and energy efficiency in mind, this garage apartment plan should fit most zoning bylaws ( purchaser to confirm ). Build this plan and start generating a dependable mortgage helping income or as a charming guest cabin!
| Floor | Area | Ceiling |
|---|---|---|
| Main Floor Area | 104 | 8' 0" |
| Second Floor Area | 284 | 8' 0" |
| Garage Area | 316 | 8' 4" |
| Rooms | |
|---|---|
| Bathrooms | 1 |
| Bedrooms | 1 |
| Garages | One Car Garage |
| House | |
|---|---|
| Categories | Garage Plans, Two Story House Plans, Canadian House Plans, Garage Plans with Lofts, Carriage House Plans, Canadian Garage Plans with Lofts |
| Finished Square Feet | 393 |
| Width | 14' 0" |
| Depth | 30' 0" |
| ArchitecturalStyles | Cottage House Plans, Country Style House Plans, Rustic and Mountain House Plans, Vacation House Plans |
| External Wall Finishes | Board and Batten Siding |
| External Wall Types | 2x6 |
| Roof Finishes | Asphalt Shingles |
| Max Ridge Height | 44' 3" |
| Roof Pitch | 21/12 |
| Secondary Roof Pitch | 5/12 |
| Foundation Types | Slab |