Selling House Plans Across North America Since 1950
Call 1-888-847-5267 (1-888-8-4PLANS)
Plan No. 205314
This attractive garage plan features a second story loft with great potential for use as a studio, workshop, office, storage room, or for whatever you can dream up.
| Floor | Area | Ceiling |
|---|---|---|
| Loft Area | 349 | - |
| Garage Area | 720 | 8' 0" |
| Rooms | |
|---|---|
| Garages | Two Car Garage |
| House | |
|---|---|
| Categories | Garage Plans, Canadian House Plans, Garage Plans with Lofts, Non-Habitable |
| Finished Square Feet | 349 |
| Width | 24' 0" |
| Depth | 30' 0" |
| ArchitecturalStyles | |
| External Wall Finishes | Brick Veneer, Horizontal Siding |
| External Wall Types | 2x6 |
| Roof Finishes | Asphalt Shingles |
| Max Ridge Height | 24' 0" |
| Roof Pitch | 12/12 |
| Foundation Types | Slab |