Selling House Plans Across North America Since 1950
Call 1-888-847-5267 (1-888-8-4PLANS)
Plan No. 201788
This two car garage plans has enough depth to park a full size crew cab pickup truck or your boat and trailer, or two full size vehicles with room for storage or workspace.
| Floor | Area | Ceiling |
|---|---|---|
| Garage Area | 600 | 9' 0" |
| Rooms | |
|---|---|
| Garages | Two Car Garage |
| House | |
|---|---|
| Categories | Garage Plans, Non-Habitable |
| Width | 20' 0" |
| Depth | 30' 0" |
| ArchitecturalStyles | |
| External Wall Finishes | Horizontal Siding |
| External Wall Types | 2x6 |
| Roof Finishes | Asphalt Shingles |
| Max Ridge Height | 14' 3" |
| Roof Pitch | 5/12 |
| Foundation Types | Slab |