Selling House Plans Across North America Since 1950
Call 1-888-847-5267 (1-888-8-4PLANS)
Plan No. 200232
This house plan is a gambrel-roofed charmer that brings back the country home warmth of past times. Featuring a formal parlour and dining room, the large country kitchen and adjoining family room, it has all of the features that a family home needs. Take note of how the utility area is conveniently located near the kitchen...saving many steps. The stairway to the bedroom is spectacular, with a vaulted ceiling extending above the foyer showing-off the beautiful spindled railings.
| Floor | Area | Ceiling |
|---|---|---|
| Main Floor Area | 1212 | 8' 0" |
| Basement Area | 960 | - |
| Second Floor Area | 960 | 8' 0" |
| Garage Area | 624 | 9' 4" |
| Rooms | |
|---|---|
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| Half Bathrooms | 1 |
| Garages | Two Car Garage |
| House | |
|---|---|
| Categories | Two Story House Plans, Canadian House Plans |
| Finished Square Feet | 2172 |
| Width | 62' 0" |
| Depth | 40' 0" |
| ArchitecturalStyles | Colonial and New England, Country Style House Plans, Farmhouse Style House Plans, Traditional House Plans, Gambrel Style House Plans |
| External Wall Finishes | Horizontal Siding |
| External Wall Types | 2x6 |
| Roof Finishes | Asphalt Shingles |
| Max Ridge Height | 23' 0" |
| Roof Pitch | 4/12 |
| Foundation Types | Basement |