Selling House Plans Across North America Since 1950
Call 1-888-847-5267 (1-888-8-4PLANS)
Plan No. 195232
The classic duplex home plan (semi-detached) is an excellent family home with all the amenities and options for formal or open living areas as each side features a unique layout that can easily be incorporated in either unit. Suitable for a large lot, the garage doors can easily be moved to face the rear of the home for lane access. The lower level can easily be developed to accommodate secondary suites where zoning allows for additional dwellings in duplexes.
| Floor | Area | Ceiling |
|---|---|---|
| Garage Area | 496 | 9' 4" |
| Lower Floor Area | 874 | - |
| Upper Floor Area | 1354 | 9' 0" |
| Rooms | |
|---|---|
| Bathrooms | 3 |
| Bedrooms | 4 |
| Garages | Two Car Garage |
| House | |
|---|---|
| Categories | Duplex House Plans, Two Story Duplex Plans, Canadian Duplex Plans |
| Finished Square Feet | 4456 |
| Width | 64' 0" |
| Depth | 52' 0" |
| ArchitecturalStyles | |
| External Wall Finishes | Stucco, Cultured Stone |
| External Wall Types | 2x6 |
| Roof Finishes | Asphalt Shingles |
| Max Ridge Height | 30' 0" |
| Roof Pitch | 5/12 |
| Foundation Types | Slab, Crawlspace, Default |