Selling House Plans Across North America Since 1950
Call 1-888-847-5267 (1-888-8-4PLANS)
Plan No. 195113
This two bedroom bungalow home plan features an open living area and a spacious master bedroom complete with an en suite and walk-in closet. The width of the house including the cantilevered side portions is 39'-2", the width of the house at the foundation is 36'-6".
| Floor | Area | Ceiling |
|---|---|---|
| Main Floor Area | 1385 | 9' 0" |
| Garage Area | 420 | 10' 0" |
| Rooms | |
|---|---|
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| Garages | Two Car Garage |
| House | |
|---|---|
| Categories | One Story Rancher House Plans, Canadian House Plans |
| Finished Square Feet | 1385 |
| Width | 36' 0" |
| Depth | 53' 0" |
| ArchitecturalStyles | Bungalow House Plans, Craftsman House Plans, Ranch Style House Plans, Traditional House Plans |
| External Wall Finishes | Vertical Siding, Cultured Stone, Horizontal Siding |
| External Wall Types | 2x6 |
| Roof Finishes | Asphalt Shingles |
| Max Ridge Height | 20' 0" |
| Roof Pitch | 6/12 |
| Foundation Types | Crawlspace |