Selling House Plans Across North America Since 1950
Call 1-888-847-5267 (1-888-8-4PLANS)
Plan No. 195098
The Great Room along with the 9 foot ceilings give this home an open feeling excellent for entertaining or relaxing. Along with a spacious Master Suite, complete with walk in closet and full en suite, this Craftsman Style Rancher makes for a comfortable, practical, and beautiful design.
| Floor | Area | Ceiling |
|---|---|---|
| Main Floor Area | 1400 | 9' 0" |
| Basement Area | 1309 | 8' 0" |
| Garage Area | 396 | 10' 0" |
| Rooms | |
|---|---|
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| Garages | Two Car Garage |
| House | |
|---|---|
| Categories | Full Basement Rancher House Plans, One Story Rancher House Plans, Canadian House Plans |
| Finished Square Feet | 1400 |
| Width | 39' 0" |
| Depth | 58' 0" |
| ArchitecturalStyles | Craftsman House Plans |
| External Wall Finishes | Cultured Stone, Shingle Siding, Horizontal Siding |
| External Wall Types | 2x6 |
| Roof Finishes | Asphalt Shingles |
| Max Ridge Height | 20' 0" |
| Roof Pitch | 6/12 |
| Foundation Types | Basement, Slab, Crawlspace |