Selling House Plans Across North America Since 1950
Call 1-888-847-5267 (1-888-8-4PLANS)
Plan No. 191013
This attractive and simple craftsman style garage plan features extra space to easily fit two vehicles as well as your toys and equipment.
| Floor | Area | Ceiling |
|---|---|---|
| Garage Area | 728 | 9' 0" |
| Rooms | |
|---|---|
| Garages | Two Car Garage |
| House | |
|---|---|
| Categories | Garage Plans, Non-Habitable, Canadian Garage Plans |
| Width | 26' 0" |
| Depth | 28' 0" |
| ArchitecturalStyles | |
| External Wall Finishes | Horizontal Siding |
| External Wall Types | 2x6, 2x4 |
| Roof Finishes | Asphalt Shingles |
| Max Ridge Height | 16' 6" |
| Roof Pitch | 6/12 |
| Foundation Types | Slab, Monolithic Slab |