Selling House Plans Across North America Since 1950
Call 1-888-847-5267 (1-888-8-4PLANS)
Plan No. 191012
This simple two car garage plan features two single bay doors and offers just the extra width and depth needed to comfortably park two vehicles while giving that additional room for tools and equipment.
| Floor | Area | Ceiling |
|---|---|---|
| Garage Area | 676 | 9' 0" |
| Rooms | |
|---|---|
| Garages | Two Car Garage |
| House | |
|---|---|
| Categories | Garage Plans, Canadian Garage Plans |
| Width | 26' 0" |
| Depth | 26' 0" |
| ArchitecturalStyles | |
| External Wall Finishes | Horizontal Siding |
| External Wall Types | 2x6, 2x4 |
| Roof Finishes | Asphalt Shingles |
| Max Ridge Height | 16' 7" |
| Roof Pitch | 6/12 |
| Foundation Types | Slab, Monolithic Slab |