Selling House Plans Across North America Since 1950
Call 1-888-847-5267 (1-888-8-4PLANS)
Plan No. 191010
This classic two car garage plan features separate bay doors and an extended bay depth large enough for most vehicles.
| Floor | Area | Ceiling |
|---|---|---|
| Garage Area | 624 | 9' 0" |
| Rooms | |
|---|---|
| Garages | Two Car Garage |
| House | |
|---|---|
| Categories | Garage Plans, Non-Habitable, Canadian Garage Plans |
| Width | 24' 0" |
| Depth | 26' 0" |
| ArchitecturalStyles | |
| External Wall Finishes | Horizontal Siding |
| External Wall Types | 2x6, 2x4 |
| Roof Finishes | Asphalt Shingles |
| Max Ridge Height | 16' 1" |
| Roof Pitch | 6/12 |
| Foundation Types | Slab, Monolithic Slab |