Selling House Plans Across North America Since 1950
Call 1-888-847-5267 (1-888-8-4PLANS)
Plan No. 108156
This beautiful and spacious rancher has an inviting entry that will please the senses of family and visitors alike. First, a grand timber-frame entrance porch beckons, and as you step inside the foyer the vaulted ceiling soars to the rear of the Great Room with its large windows to take in the view. The luxurious master suite includes its own fireplace with sitting area and a deluxe 5-piece bathroom and big walk-in closet. The other two bedrooms include ensuite baths and are both above average in size. A gourmet kitchen opens onto a family-sized breakfast room and is convenient to the formal dining room and the service areas of the home.
| Floor | Area | Ceiling |
|---|---|---|
| Main Floor Area | 2162 | 9' 0" |
| Garage Area | 462 | 10' 4" |
| Rooms | |
|---|---|
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| Half Bathrooms | 1 |
| Garages | Two Car Garage |
| House | |
|---|---|
| Categories | One Story Rancher House Plans, Canadian House Plans |
| Finished Square Feet | 2162 |
| Width | 84' 0" |
| Depth | 57' 0" |
| ArchitecturalStyles | Country Style House Plans, Craftsman House Plans, Rustic and Mountain House Plans, Ranch Style House Plans, Traditional House Plans |
| External Wall Finishes | Cultured Stone, Board and Batten Siding, Horizontal Siding |
| External Wall Types | 2x6 |
| Roof Finishes | Asphalt Shingles |
| Max Ridge Height | 24' 0" |
| Roof Pitch | 10/12 |
| Foundation Types | Crawlspace |