Selling House Plans Across North America Since 1950
Call 1-888-847-5267 (1-888-8-4PLANS)
Plan No. 108100
This single-level home is geared toward enjoying the view afforded by a lot, or the backyard itself, with all major living areas and the master suite at the back of the house. Yet its predominant feature is convenient access, starting with a vaulted foyer that provides access to five different parts of the house. The arched hall to the great room, flanked with columns, is the primary focus to visitors. Family can take advantage of the utility area off of the garage and its close proximity to bedrooms and country kitchen.
| Floor | Area | Ceiling |
|---|---|---|
| Main Floor Area | 1979 | 9' 0" |
| Basement Area | 1979 | 8' 0" |
| Garage Area | 484 | 10' 4" |
| Garage Area | 484 | - |
| Rooms | |
|---|---|
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| Half Bathrooms | 1 |
| Garages | Two Car Garage |
| House | |
|---|---|
| Categories | Full Basement Rancher House Plans, Canadian House Plans |
| Finished Square Feet | 1979 |
| Width | 54' 0" |
| Depth | 58' 0" |
| ArchitecturalStyles | Traditional House Plans |
| External Wall Finishes | Brick/Stucco |
| External Wall Types | 2x6 |
| Roof Finishes | Asphalt Shingles |
| Max Ridge Height | 20' 0" |
| Roof Pitch | 10/12 |
| Foundation Types | Basement |