Selling House Plans Across North America Since 1950
Call 1-888-847-5267 (1-888-8-4PLANS)
Plan No. 108095
This open design has a very efficient plan that is well suited to traditional styling. There is a clean dilineation of living and sleeping areas that meet near a large Utility area off the Garage. The Master Suite is very large and has a well-equipped Ensuite Bath and large Walk-In Closet. Both Bedrooms, too, are spacious with plenty of closet space and share a compartmentalized bath room. Please note that the slab version of this home will be 51'8" wide including projections.
| Floor | Area | Ceiling |
|---|---|---|
| Main Floor Area | 1625 | 9' 0" |
| Basement Area | 1625 | 8' 0" |
| Garage Area | 429 | 10' 4" |
| Rooms | |
|---|---|
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| Half Bathrooms | 1 |
| Garages | Two Car Garage |
| House | |
|---|---|
| Categories | Full Basement Rancher House Plans, Canadian House Plans |
| Finished Square Feet | 1625 |
| Width | 48' 0" |
| Depth | 52' 0" |
| ArchitecturalStyles | Bungalow House Plans, Country Style House Plans, Craftsman House Plans, Ranch Style House Plans, Traditional House Plans |
| External Wall Finishes | Stone Siding |
| External Wall Types | 2x6 |
| Roof Finishes | Asphalt Shingles |
| Max Ridge Height | 21' 0" |
| Roof Pitch | 8/12 |
| Secondary Roof Pitch | 4/12 |
| Foundation Types | Slab, Crawlspace |