Selling House Plans Across North America Since 1950
Call 1-888-847-5267 (1-888-8-4PLANS)
Plan No. 108080
This attractive craftsman-style home has an extremely livable open design. Comfortable living patterns present themselves in every corner, from the verandah accessible from the nook via French doors to the perfectly situated flex room to the raised eating bar at the very center of the home. Interior details complement the traditionally styled exterior, for which complete detail plans are provided.
| Floor | Area | Ceiling |
|---|---|---|
| Main Floor Area | 1537 | 9' 0" |
| Basement Area | 1537 | 8' 0" |
| Garage Area | 400 | 10' 4" |
| Rooms | |
|---|---|
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| Garages | Two Car Garage |
| House | |
|---|---|
| Categories | Full Basement Rancher House Plans, Canadian House Plans |
| Finished Square Feet | 1537 |
| Width | 62' 0" |
| Depth | 50' 0" |
| ArchitecturalStyles | Country Style House Plans, Craftsman House Plans, Farmhouse Style House Plans, Traditional House Plans |
| External Wall Finishes | Cultured Stone, Shingle Siding, Horizontal Siding |
| External Wall Types | 2x6 |
| Roof Finishes | Asphalt Shingles |
| Max Ridge Height | 21' 0" |
| Roof Pitch | 8/12 |
| Foundation Types | Crawlspace |